CIEKLIN
Miejscowość Cieklin
-
Pierwszą miejscowością, którą mijamy, jadąc z Dębowca w stronę Gorlic, jest Cieklin. Na pierwszy rzut oka wieś jak każda inna. Jednak zjeżdżając na chwilę z drogi powiatowej, można poczuć prawdziwą historię tego miejsca.
Historia kościoła w Cieklinie
Pierwszy ciekliński kościół wzniesiony został w roku 1485, a konsekrowany w roku 1542. Był to budynek drewniany. Kolejny kościół parafialny, został wzniesiony na miejscu poprzedniego w roku 1631, a poświęcony 3 września 1640 roku. Wybudowano go z drewna modrzewiowego.
Obecny kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła jest trzecią świątynią stojącą na tym miejscu, wybudowaną na chwałę Boga i duchowy pożytek wiernych według projektu architekta Jana Sasa Zubrzyckiego przy pomocy składek parafian i sióstr norbertanek ze Zwierzyńca w Krakowie oraz dzięki szczególnej opiece księdza Mikołaja Dzierżyńskiego.
Budowa trwała w latach 1897-1904. Poświęcił go 14 października 1904 roku błogosławiony biskup Józef Sebastian Pelczar. Jest to budowla murowana wzniesioną na planie krzyża łacińskiego, z kamienia ciosowego pochodzącego z kamieniołomu z góry Cieklinki, mury od zewnątrz wykonane są z kamienia, a od wewnątrz z cegły. Fasadę ujmuje wieża, która wykonana jest z ciosów kamiennych, na jej szczycie umieszczono kulę o średnicy około sześćdziesięciu cm wykonaną z miedzianej blachy, zwieńczoną krzyżem. Kościół jest wysoki na około 48 metrów.
Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła
Izba muzealna narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie
10 kwietnia 2008 r. została otwarta Izba Muzealna Narciarstwa w Cieklinie im. Stanisława Barabasza. Dzięki wspólnym wysiłkom i staraniom samorządu gminy Dębowiec, kolekcjonerów i mieszkańców wsi Cieklin udało się zorganizować izbę muzealną poświęconą historii narciarstwa w nawiązaniu do wydarzenia sprzed 120 lat.
Historia początków narciarstwa i okoliczności wykonania pierwszych w Polsce nart przez stelmacha z cieklińskiego dworu zostały opisane w pamiętnikach Stanisława Barabasza – późniejszego prekursora narciarstwa na Podhalu. Muzeum mogło powstać dzięki pozyskaniu kolekcji eksponatów narciarskich od rodziny Kusibów.
W prezentowanych zbiorach zgromadzono narty i akcesoria narciarskie z przełomu XIX i XX w., a także modele współczesne oraz dokumenty związane z historią narciarstwa.