DĘBOWIEC
Dębowiec ma wiele zabytków świadczących o jego chlubnej przeszłości. Najważniejszym obiektem, który w Dębowcu trzeba koniecznie odwiedzić, jest kościół parafialny pw. św. Bartłomiej Apostoła. Zbudowany w 1848 roku, w stylu zbliżonym do baroku, w pięknym ołtarzu głównym posiada pochodzący z XVII w., namalowany na desce, wizerunek swojego patrona. Niedaleko kościoła zobaczymy mający ponad 200 lat dom z krzyżem na ścianie, który kiedyś był przytułkiem dla ubogich. Na dębowieckim cmentarzu znajduje się kościółek, który wybudowano w 1869 roku. W kościółku można obejrzeć krzyż uratowany z płonącego kościoła parafialnego.
Kiedyś Dębowiec słynął z pięknych wyrobów tkackich i doskonałej kiełbasy, którą wysyłano do Krakowa, Lwowa, a nawet za granicę.
Dziś Dębowiec słynie z Bazyliki Mniejszej Najświętszej Marii Panny, którą odwiedzają pielgrzymi z Polski i zagranicy. Bazylika zlokalizowana jest na terenie starego podworskiego parku, w którym króluje ponad 500 – letni dąb. Obok kościoła znajduje się Kalwaria zbudowana na wzór La Salette ze źródełkiem, którego woda jak wierzą ludzie, ma cudowną moc.
Pięknie usytuowane szlaki turystyczne, rzeka, lasy obfite w grzyby, stawy rybne z pstrągami oraz świeże powietrze przyciągają tu spragnionych obcowania z naturą turystów.
Malownicza miejscowość, gdzie tradycja z teraźniejszością budują przyszłość
-
Dębowiec to urocza miejscowość, jest tu niemal wszystko, co zbliża ją do warunków życia w mieście. Dębowiec to doskonałe miejsce sprzyjające zarówno aktywnemu odpoczynkowi, jak i inwestowaniu. Położony jest zaledwie 10 km od miasta Jasła. Przez miejscowość przebiega droga powiatowa z Jasła do Folusza. W ciągu kilku ostatnich lat liczba mieszkańców Dębowca gwałtownie wzrosła, co stawia go na pierwszym miejscu w gminie Dębowiec pod względem liczby ludności.
W centrum miejscowości przeważa stara zabudowa, która tworzy jej urokliwy charakter.
Każdy, kto wybiera się na odpoczynek do Dębowca, powinien zaznać chwili ciszy, ukojenia i spokoju odwiedzając Bazylikę Mniejszą Najświętszej Marii Panny. To wyjątkowe miejsce, w którym wiara łączy się ze wspaniałym dziełem rąk ludzkich.
Rynek w Dębowcu, inne inwestycje