FOLUSZ
Raj dla miłośników natury i świeżego powietrza
Folusz to wieś położona nad potokiem Kłopotnica u podnóży pasma Magury Wątkowskiej, oddalona o 12 km na zachód od Nowego Żmigrodu. Folusz został założony w XVI wieku przez Mniszchów, później należał do Stadnickich. Mieszkańcy zajmowali się folowaniem sukna; nad potokami powstawały liczne folusze, czyli maszyny używane przy wytwarzaniu sukna, stąd pochodzi nazwa miejscowości. W późniejszym okresie ludność zaczęła też trudnić się kamieniarstwem. Wyrabiano kamienne krzyże, figury, posadzki oraz płyty chodnikowe. Szczególnie znanym wyrobem tutejszych mieszkańców były osełki do kos. W latach 1940 – 1950 na terenie wsi odkryto złoża ropy naftowej, do dziś funkcjonuje tu kopalnia tego surowca, a na polach można zobaczyć stare urządzenia wydobywcze. Atrakcją turystyczną jest grupa skał z gruboziarnistego piaskowca i zlepieńców na zboczu Góry Kosma, zwana Diablim Kamieniem. Wychodnię tworzy sześć bloków skalnych o wysokości do 15 m, oddzielonych od siebie szerokimi szczelinami. Do Diablego kamienia można dojść czarnym szlakiem. O powstaniu tego niezwykłego kamieniska opowiada miejscowa legenda.
-
Folusz to prawdziwa mekka dla turystów i osób ceniących spokój i ciszę. Ta malownicza miejscowość położona wśród lasów, stanowi bramę turystyczną Magurskiego Parku Narodowego.
Piękne, górzyste tereny, powiew świeżego powietrza, a co najważniejsze cisza i spokój – tak mieszkańcy opisują miejscowość, w której żyją. Najlepszą wizytówką wsi są malownicze krajobrazy, szlaki turystyczne i górskie klimaty.
W okresie letnim miejscowość stanowi ulubiony cel wypraw rowerzystów i rodzinnych spacerów. W ostatnich latach w miejscowości przeprowadzono szereg remontów, co znacznie poprawiło komfort życia i poziom bezpieczeństwa.