DLA TURYSTY
Legenda „o diablim kamieniu”
Dawno, dawno temu w czasach kiedy naokoło Folusza nie było żadnego kościoła, diabły bardzo się radowały ponieważ nie było słychać dzwonów kościelnych wzywających ludzi na mszę a poza tym gdy dzwony zaczynały dzwonić to diabły dostawały ogromnych boleści w brzuchach i musiały uciekać z powrotem do piekła .
W Foluskich lasach i paryjach to lubiały przesiadywać rozmaite diabły a to Belzebuby a to Asteroty albo Belnijale, bardzo były głodne na ludzkie dusze i ciągle do grzechów kusiły, że jak tylko wieczór się zrobił to strach było z domu wychodzić. Ludzie już mieli tego dosyć postanowili więc wybudować kościół w pobliskim Cieklinie a na dzwonnicy postanowili umieścić dzwony z poświęcanego srebra.
Chętnych do pracy nie brakowało , chłopi nawieźli pięknych kamieni z gór Folusza , naścinali drzewa nawieźli piachu , wapna i kościół wnet wybudowali.
Zabytki Dębowca
Dębowiec ma wiele zabytków świadczących o jego chlubnej przeszłości. Najważniejszym obiektem, który w Dębowcu trzeba koniecznie odwiedzić jest Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Bartłomiej Apostoła. Zbudowany w 1848 roku, w stylu zbliżonym do baroku w pięknym ołtarzu głównym posiada pochodzący z XVII w, namalowany na desce wizerunek swojego patrona. Niedaleko kościoła znajduje się mający ponad 200 lat dom z krzyżem na ścianie, który kiedyś był przytułkiem dla ubogich. Na dębowieckim cmentarzu znajduje się kościółek, który wybudowano w 1869 roku. W kościółku znajduje się krzyż uratowany z płonącego kościoła parafialnego.
Kiedyś Dębowiec słynął z pięknych wyrobów tkackich i doskonałej kiełbasy, którą wysyłano do Krakowa, Lwowa, a nawet za granicę.
Dziś Dębowiec słynie z Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, które odwiedzają pielgrzymi z Polski i zagranicy. Sanktuarium zlokalizowane jest na terenie starego podworskiego parku, w którym króluje ponad 500 letni dąb. Obok kościoła znajduje się Kalwaria zbudowana na wzór La Salette ze źródełkiem, którego woda jak wierzą ludzie, ma cudowną moc.
Pięknie usytuowane szlaki turystyczne, rzeka, lasy obfite w grzyby, stawy rybne z pstrągami oraz świeże powietrze przyciągają tu spragnionych obcowania z naturą turystów.
Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Bartłomiej Apostoł
Warto zobaczyć!
Turystyka rowerowa
W naszej gminie można korzystać ze szlaków turystyki rowerowej. Trasa jest dobrze oznakowana i bardzo atrakcyjna. Można podziwiać wspaniałe widoki górskie, zatrzymać się w Dębowieckim Sanktuarium odpocząć chwilę by wyruszyć dalej w stronę Folusza, tam pospacerować, wybrać się w góry, lub zjeść smażonego pstrąga, którego można samemu złowić.
Starostwo Powiatowe w ramach projektu „Szlaki na styku kultur” w porozumieniu z czterema gminami (Dębowiec, Krempna, Nowy Żmigród i Osiek Jasielski) oznakowało szlaki.