Cieklin- Dożynki Gminne 2018
Zbliża się jesień. Mgły zwiastują koniec lata. W sierpniu po skończonych pracach polowych obchodzimy święto plonów. Tegoroczne dożynki odbyły się w Cieklinie 19 sierpnia, uroczyście rozpoczęte mszą świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Michała Archanioła. Mszę odprawił ksiądz proboszcz Marek Marchut. Następnie w korowodzie z wieńcami dożynkowymi wszyscy udali się na plac Boiska Sportowego w Cieklinie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Po przywitaniu gości nastąpił obrzęd krojenia chleba. Najpierw delegacje Kół Gospodyń z terenu gminy na ręce Wójta Gminy Zbigniewa Staniszewskiego złożyły dary, a następnie Pan Wójt wraz ze Starostami Dożynkowymi pokroili i rozdzielili wśród gości chleb. W tym samym czasie na scenie mieszkańcy sołectwa Cieklin przygotowywali się do pierwszej części występów artystycznych. Chór męski z Cieklina pięknie zaśpiewał ludowe piosenki, nawiązując do żniw, a dzieci czytały wiersze. Na scenie wystąpiła też Amelka Adamik, która zaśpiewała utwór dożynkowy. Z czasem na teren stadionu przybywało coraz więcej osób. Pogoda dopisała i ciepły sierpniowy dzień przyciągnął na stadion tłum ludzi. Organizator zapewnił atrakcje nie tylko dla dzieci w postaci dmuchanych zjeżdżali czy ścianek wspinaczkowych, ale także dla dorosłych. Do dyspozycji gości było stoisko gastronomiczne oferujące kiełbaski, zapiekanki, napoje i wiele innych smakołyków.
Po niedługiej przerwie mieszkańcy Cieklina zaprosili wszystkich zgromadzonych na drugą połowę stadionu, gdzie przygotowali obrzęd dożynkowy. Zdaje się, że był to jeden z najciekawszych punktów programu tamtego dnia. Z pełnym zaangażowaniem zainscenizowano drogę, jaką przebywa ziarno,
z którego powstał pięknie wypieczony chleb.
„Świeżutkim chlebem dom pachniał cały
W tamte sobotnie dni utrudzone,
Kiedy zmęczeni z pól powracali
Po ciężkiej pracy w trudzie i w znoju.
Ten zapach chleba tańczył po izbie
Bielonej wapnem, w tatarak strojnej.
Na stole krzyż i biały obrus,
Na którym chleb kładło się godnie.
Matczyne dłonie ten święty bochen
Z czcią unosiły całując szczerze,
Kreśląc znak krzyża Chrystusowego
Na upieczonym świeżutkim chlebie.
Dziś, gdy po latach pamięcią wracam
Do dni dzieciństwa pachnących chlebem,
Chciałabym prosić: mamo, daj jeszcze
Twojego chleba kawałek jeden…”
Tradycyjne maszyny – w dzisiejszych czasach zapomniane – ożyły na nowo w Cieklinie. Prowadzący opowiadał, jak to kiedyś było – zasiane zboże, gdy już dojrzało na ścinkę, na dalszą obróbkę czekało. Rolnicy wozem z końmi zwozili snopy i następowała młocka. Widzowie zobaczyli, jak dawniej używało się cepów do młocki. Kobiety grabiły słomę, a następnie ziarna trafiały do młynka. Żmudny, wieloetapowy proces doprowadzał w końcu do uzyskania śnieżnobiałej mąki. Z młyna mąka trafiała do chaty, gdzie gospodyni w dzieży miesiła chleb powstały na zaczynie drożdżowym, przekładała do foremki, a następnie wypiekała w napalonym, rozgrzanym piecu. I wszystko to pokazano naprawdę. Ciepły chleb gosposia na stole pokroiła i dała do spróbowania wszystkim chętnym. Radości było co niemiara, a na koniec jedna z najstarszych mieszkanek wioski zaprezentowała kołowrotek drewniany do przędzenia wełny. „Obrzęd niesamowicie ciekawy, niespotykany” – słyszeliśmy wśród obserwatorów. Cały pokaz przeniósł nas w czasy przecież nie tak odległe, bo z pewnością wiele osób ma w jeszcze domach prezentowane sprzęty i pamięta wielogodzinne prace polowe. Występy nagrodzono gromkimi brawami.
Kończąc ten fantastyczny obrzęd, przeszliśmy pod scenę, gdzie Wójt Gminy wręczył podziękowania. Piękne pamiątkowe rękodzieła powędrowały do Gospodarzy Dożynek, przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia Kosynierów Parafii Cieklin, Gwardii Narodowej w Dębowcu, Stowarzyszenia Kobiet w Foluszu, przedstawicieli Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Przed sceną pojawili się też mieszkańcy wykonujący obrzęd, za którzy również dostali podziękowania. Pan Wójt raz jeszcze podziękował wszystkim za przybycie oraz pogratulował zaangażowania w przygotowanie atrakcji. Dla wszystkich przybyłych przygotowano stół dożynkowy, na którym znaleźć można było swojskie wyroby: smalec, kiełbaskę, sałatki, domowy chleb, czy jajka z chrzanem. Mieszkańcy z chęcią spróbowali przygotowanych wyrobów.
Dla obecnych rolników przedstawiciele KRUS i PODR pod swoim namiotem zorganizowali konkurs pt. „Bezpieczeństwo i higiena pracy w gospodarstwie rolnym- mówię STOP wypadkom”. Duże zainteresowanie ze strony rolników wzbudziło stoisko Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z różnymi odmianami warzyw. Prezenterzy chętnie rozmawiali z gospodarzami i odpowiadali na pytania. Dziękując raz jeszcze zakończyliśmy oficjalną część dożynek.
Następnie na scenie pojawił się zespół „REMIX”, który porwał do tańca skocznymi kawałkami. Członkowie zespołu to także mieszkańcy sołectwa Cieklin. Doskonała zabawa trwała do późnych godzin nocnych, a parkiet nie pustoszał. Podsumowując tegoroczne zakończenie żniw, jeszcze raz dziękujemy uczestnikom za tak liczne przybycie. Dziękujemy Pani Senator Alicji Zając oraz Panu Wojciechowi Zającowi z Sejmiku Województwa Podkarpackiego za udział w tym ważnym wydarzeniu. Jesteśmy dumni z zaangażowania i współpracy mieszkańców przy przygotowaniu obrzędu. Wójt Gminy dziękuje strażakom, Panu Sołtysowi, zespołowi REMIX, Kołom Gospodyń Wiejskich, osobom występującym na scenie, dzieciom recytującym wierszyki oraz każdemu, kto zaangażował się w organizacje tegorocznych dożynek gminnych.
Dożynki Gminne w Cieklinie w dniu 19.08.2018r. zostały dofinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach
Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2017-2020r..
Link do videoklipu z Dożynek Gminnych w Cieklinie