DOBRYNIA
Dobrynia to niewielka wieś malowniczo położona na granicy Pogórza Jasielskiego i Beskidu Niskiego. Sąsiaduje od północy z Duląbką, od południa z Kłopotnicą, od wschodu z Zawadką Osiecką, a od zachodu – z Wolą Cieklińską. Położone najbliżej Dobryni miasto to Jasło leżące około 16 kilometrów na północ. Dobrynia liczy około 180 numerów i 497 mieszkańców. Obszar wsi obejmuje ok. 40 hektarów pól i 10 hektarów lasów.
Znajduje się tam kościół p. w. Podwyższenia Krzyża wybudowany w 1989 roku, a poświęcony w roku 1993. Przy drogach stoi wiele kapliczek i krzyży, min. kapliczka św. Jana, przy której chowano zmarłych na cholerę, z kamienna figura św. Jana Nepomucena i trzema starymi obrazami we wnętrzu, 200-letnia kapliczka z figurą Matki Boskiej Tarnowieckiej, w której w czasie wojny schroniła się Żydówka z dzieckiem. Nie wiadomo kiedy wybudowano kapliczkę na Podomku z rzeźbą Matki Bożej Różańcowej. W polach stoi krzyż, ustawiony około 100 lat temu w intencji spokoju duszy chłopa, który zamarzł na tym miejscu, wracając w zimie z Osieka do Dobryni. Inny krzyż upamiętniał śmierć trojga małych dzieci, które zginęły w pożarze domu około 150 lat temu. Na miejscu tego krzyża stoi obecnie nowy, gdyż poprzedni uległ zniszczeniu. W 1883 roku wybudowano kapliczkę z kamiennych brył, z której skradziono drewniana figurę Pana Jezusa, obecnie znajduje się tam figurka Dzieciątka Jezus z podniesioną rączką. Przy wjeździe do wsi stoi krzyż metalowy, z blaszaną obwolutą otaczającą wizerunek Pana Jezusa, wykonany przez pracowników Naftobudowy – Jasło z okazji ukończenia gazyfikacji wsi.
Szkoła w Dobryni powstała jeszcze przed drugą wojną światową. W 1954 roku dobudowano drugą część budynku. W czasie wojny budynek szkoły zamieniono na szpital polowy. Obecnie szkoła jest rozbudowana i wyremontowana, posiada funkcjonalną salę gimnastyczną.
W 1965 r. we wsi wybudowano wodociągi, prąd doprowadzono w 1967 roku, a gaz w 1992 roku. Dobrynia jest miejscowością bardzo zaciszną, nigdy nie ma tu powodzi, burz, czy huraganów, tylko kilka razy zdarzyły się tu pożary. Spokój i bezpieczeństwo zawdzięcza swojemu położeniu. Miejscowość jest dobrze oświetlona, a drogi gminne sukcesywnie są remontowane. W miejscowości znajduje się również Remiza OSP, która to wyposażona jest m.in. w samochód pożarniczo – gaśniczy. Obecnie w miejscowości realizowany jest projekt mający na celu montaż kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. W Dobryni instalacje wykonano na 25 domach za łączną kwotę ponad 163 tyś. zł w tym 111 tyś dofinansowania. Kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne zamontowane zostały również na budynku szkoły.